Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

Suriyeliler Android uygulama geliştirmeyi öğrenecek

Türkiye’de 12 yıldır teknoloji alanında çeşitli eğitimler veren ve teknoloji üretimi için etkinlikler yapan Habitat Derneği, Türk ve Suriyelilere Android tabanlı mobil uygulama geliştirme eğitimi verecek.

Türkiye ve Suriyeliler, Habitat Derneği’nin Birleşmiş Miller ile yürüttüğü İMECE Programı kapsamında, dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android için uygulama tasarlayacaklar. 11-15 Ekim tarihleri arasında 5 gün sürecek Android Mobil Uygulama Geliştirme Programı’nda verilecek tüm eğitimler, teorik bilginin pratiğe dönüştürülmesi ve ortaya bir mobil uygulama çıkarılması üzerine kurgulanıyor.

Türkler ve Suriyeliler, tüm program süresince bir mobil proje üzerinde çalışacak, kod yazacak ve uygulamalı olarak derste anlatılanları deneyimleyecek. Bu programla mobil uygulama geliştirme yönündeki beşerî sermaye ve girişimcilik desteklenecek.

“Türkiye’den Yazılım İhracatını Desteklemek Önceliğimiz”

Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “Türkiye’deki yazılımcı açığının kapatılmasına hizmet etmek ve Türkiye’den yazılım ihracatını desteklemek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu doğrultuda Türkler ve Suriyeli mülteciler arasından bilişim sektöründe uzman olabilecek, kalifiye iş gücünün geliştirilmesini önemsiyoruz. Katılımcılarımız arasından yazılım şirketlerini kuracak kişiler olabileceği gibi KOBİ’lerde işe girerek şirketlerimizin Ortadoğu’da ve Arapça kullanan diğer pazarlardaki ihracat gücüne katkı sağlayabilecek mülteci bilişimciler de olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle İMECE Programı kapsamında teknoloji odağında da eğitimler vereceğiz. Bu anlamda ilk eğitimimiz, Android tabanlı mobil uygulama geliştiriciliğine yönelik olarak gerçekleştirilecek. Ankara ve İstanbul’da olmak üzere, 2 defa düzenlenecek bu eğitimlerden toplam 50 mülteci ve ev sahibi toplum üyesinin faydalanması ve mobil uygulama geliştirici olma yolunda ilerlemelerini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Eğitimi tamamlayan tüm katılımcılara “İMECE Android Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimi Katılım Sertifikası” verilecektir.

Program:

Gün 1: Temel Java Eğitimi
Değişkenler
Kontrol Yapıları (if – else if – else)
Döngüler (for – while – do / while)
Sınıflar ve Metotlar
Diziler ve Listeler
Kalıtım
Gün 2/1 Android’e Giriş ve İlk Uygulamamızın Geliştirilmesi
Android Studio’nun Kullanımı
Test için Emulator Oluşturulması ve Kullanımı
Layout’lar
View ve Activity’ler
Refactoring
Test ve Debug
Gün 2 / 2: Çok Sayfalı Uygulamaların Geliştirilmesi
Ekrandan Veri Alınması ve Kullanılması
Birden Çok Activity Yönetimi ve Intent’ler
Model – View – Controller (MVC) Kodlama Düzeni
Gün 3: Servisler Üzerinden Veriye Ulaşma ve Kullanma
API Yapısı ve Kullanımı
Online Veriye Ulaşma
Uygulamalarda Ek Kütüphane Kullanımı
Asenkron Programlama
Hata Yakalama
JSON Veri Yapısı
Gün 4: Android’de Liste Yapılarının Kullanımı
Liste Yapısının Oluşturulması (ListView ve ListActivity)
Adapter’lar
Özel Yapıda Liste Oluşturulması
Gün 5 / 1: Android Yaşam Döngüsü
Gün 5 / 2: Fragment’lar Hakkında Çalışmalar