Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

Site Haritası Nedir? Site Haritası Oluşturma

Site Haritası, görsel veya metin tabanlı olarak dizayn edilen ve web sitesinin içerisindeki tüm sayfalara dair dolaşım menülerini gösterebilen haritalardır. Site haritalarını tıpkı gerçek dünyada insanlara yol ve istedikleri adresleri bulmalarına yardımcı olan haritalar gibi düşünebilirsiniz. İki harita tipinin arasındaki tek fark, site haritalarının kullanıcılar yerine arama motoru örümceklerine yol gösteriyor olmasıdır. Site haritaları da içerisinde tıpkı gerçek haritalarda olduğu gibi navigasyon menüleri barındırır. Bu navigasyon menüleri sayesinde internet sitesinin yayınladığı tüm içerikler görebilir ve aranan içeriklere daha kolay erişilebilir.

Site haritalarının Webmasterlar açısından önemli bir kriter olmasının en önemli nedeni SEO çalışmalarıdır. Sitenize ait ve sürekli güncel bir site haritasının olması arama motorlarının botlarının işini kolaylaştıracak ve sitenizi daha kolay tarayacaktır. Bu da sitenizin hem daha hızlı arama sonuçlarında yer alması hem de daha üst sıralara yerleşmeniz anlamına geliyor. Siteniz aktif ve sürekli güncellenen bir site olmasa dahi mutlaka siteniz için bir site haritası oluşturun ve oluşturmuş olduğunuz bu site haritasını arama motorlarına bildirin.

Site Haritası Oluşturma

Site haritaları genellikle hiyerarşi yapısına sahip olarak bir internet sitesinin sayfaları ve odaklandığı alanlarla ilgili içerikleri barındırır. Site haritaları için farklı tip yapılarından bahsedebiliriz. Örneğin, bir forum sisteminin sahip olacağı site haritası ile bir blogun sahip olacağı site haritası arasında muhakkak belli başlı farklılıklar yer alacaktır.

İnternet dünyasında en çok kullanılan ve arama motorları tarafından kabul edilen site haritaları XML adı verilen internet içerik formatıyla hazırlanır. Normal şartlarda bu XML dosyaları el ile kodlama yöntemiyle hazırlanabilir. Yine de eğer kodlama bilginiz yoksa veya HTML yada XML hazırlayabilme kabiliyetine sahip değilseniz online web araçları yardımıyla da siteniz için bir site haritası oluşturabilirsiniz.

Eğer sisteminiz WordPress gibi popüler bir CMS sistemiyse bir site haritası oluşturmak yerine Site haritası eklentileri veya çeşitli SEO eklentileri yardımıyla sitenize bir site haritası hazırlayabilirsiniz. Bu tip eklentiler otomatik olarak çalıştığı için sizi oldukça büyük bir yükten de kurtaracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.