Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

OS X Server Nedir?

OS X Server (Mac OS X Server), sadece Apple üretimi cihazlarda çalışması için tasarlanmış bir sunucu tabanlı işletim sistemidir. OS X Server’ın ilk sürümü 1999 yılında yayınlanmış ve daha sonra geliştirilerek farklı sürümleri Apple kullanıcılarına sunulmuştur. Birçok farklı sürümü piyasaya sunulan OS X Server’in en çok tercih edilen sürümleri; Cheetah Server, Puma Server ve Mavericks Server sürümleridir.

OS X Server internet dünyasında yaygın olarak kullanılan Linux sunucu işletim sistemlerinin aksine minimalist ve modern bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Tasarım açısından sıradan OS X sürümlerine benzerlik gösteren OS X Server, kullanım kolaylığı açısından nispeten sunucular için tasarlanan kompleks işletim sistemlerine göre daha kolaydır.
OS X Server, Apple’ın masaüstü ve mobil işletim sistemlerinden farklı olarak birçok açık kaynaklı teknolojiyi destekler. Başta UNIX, Java ve Carbon olmak üzere diğer geliştirme ortamları ve veritabanı teknolojileri OS X Server üzerinde sorunsuz şekilde kullanılabilir. Çekirdek yapısı itibariyle OS X Server bir UNIX OS’tir ve UNIX tabanlı işletim sitemlerin sahip olduğu temel ve öne çıkan avantajların tümüne sahiptir.

OS X Server’ın başlıca kullanım amaçları;

Dosya paylaşımı sunucusu
E-Posta sunucusu
Caching Server
Wiki sunucusu

Oluşturmaktır. Bu seçeneklerin dışında da birçok ihtiyacı karşılayacak şekilde kullanabilirler. OS X Server’ların öne çıkan özellikleri ise şunlardır;

Dosya paylaşma servisleri
Kullanıcı profili yönetimi
Yedekleme ve depolama yöntemi
Sunucu yönetimi
Takvim yöneticisi
Rehber yönetimi