Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

Nasıl Facebook Beğeni Tweet Alınır

Hiç şüphesiz ki web sitelerinin sosyal olması ve sosyal medyayı kullanmak kesinlikle gereklidir. Sosyal medyanın websitelerine ve şirketlere sağladığı faydaları saymaya kalksak bir çırpıda onlarca madde sıralayabiliriz. Sosyal medyanın SEO açısından da ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki bütün Arama Motorlarının da önem verdiği sosyal medyadaki bu siteleri nasıl verimli bir şekilde kullanacağınız oluşturduğumuz Facebook sayfalar, paylaşımlar, attığımız tweet’ler nasıl beğenilecek ve paylaşılacak? Bunları nasıl sağlayacağız?

İşte bu soruların cevabını vermeye çalışalım ve yorumlarımızla da önerilerimizi sıralayalım şimdi. Nasıl Facebook beğeni, Google + ve Tweet alınır bakalım.

Kararlı ve Sabırlı Olun
Bir Facebook sayfası, Twitter hesabı veya Google+ sayfası açtınız diyelim ama sadece sayfaları açmak yeterli değil tabi ki. Sayfaları açtıktan hemen sonra bu sayfalardan verim alamayacaksınız, kendi sitelerinize ziyaretçi alamayacaksınız. Kararlı ve sabırlı bir şekilde sayfalarınızın düzenli takibini yapmalı ve sayfalarınızı düzenli periyodlarla beslemelisiniz. Bu sayfalardan ve hesaplardan verim alabilmeniz için zamana ihtiyacınız olacak ve bu zaman zarfında da sabırlı olup çalışmalarınıza devam etmelisiniz.

Hedef Kitleyi Doğru Belirleyin
Sosyal Medya çalışmalarınızda oluşturduğunuz sayfaları ve hesapları takip edenlerin sayısı çok önemlidir ama sizin en fazla verimi almanız için hedef kitleyi doğru belirlemeniz çok daha önemlidir. Öncelikle uygun isimlerde açmalısınız ve bilgileri uygun şekilde doldurmalısınız. Hedef kitlenize ilk izlenimi verecek olan bu sayfaların ve hesapların isimleridir. O yüzden hedef kitlenizi doğru belirlemelisiniz. Etki alanı oluşturduğunuz kesim sizin gerçekten ulaşmak istediğiniz kesim olmalı. Paylaşımlarınızı ve yayınlarınızı kimler için yaptığınızı bilmeli ve kimlerin hangi ilgi derecesinde takip ettiğini izlemeniz gerekmektedir.

Faydalı Paylaşımlar ve Reklam
Hedef kitleniz için faydalı, merak uyandıran ve güncel yazılar yayınlamanız insanların beğenmesini, paylaşmasını ve retweet’i hem teşvik eder hem de çok kolaylaştırır. Böylece insanların ilgisini çekmiş olursunuz, bundan sonra sağlamanız gereken şey bu ilgiyi kalıcı hale getirmek ve sonraki paylaşımlarınız için de insanlarda aynı ilgi ve merakı uyandırmak olacaktır.

Eğer konu sizin de ilgi duyduğunuz, vakıf olduğunuz veya gönderi yapmada başarılı olduğunuz bir konuysa, kuvvetle muhtemel takipçilerinizi kendinize bağlarsınız ve bu kişileri sizinle etkileşimde kalmaya zorlamış olursunuz. Bir de takipçilerinizin sorularını yanıtlayıp bu soruları yanıtlarken bilgi, birikim ve tecrübenizle takipçilerinizi etkilerseniz o zaman kesinlikle sadık takipçileriniz oluşmaya başlayacaktır.

Açtığınız sayfalarda ve hesaplarda faydalı paylaşım yapmak ile reklam yapmak arasındaki dengeyi kurmalısınız. İnsanlar sadece reklam yapılan sayfalara daha soğuk bakar ama faydalı paylaşımların yapıldığı kendi işlerine yarayacak bilgilerin paylaşıldığı ve güncel olarak ihtiyaçlarını karşılayabileceği sayfalara çok daha sıcak bakar. Mutlaka zaman zaman reklam da yapacaksınız fakat bunu takipçilerinizi rahatsız etmeden ve oldukça seyrek yapmanızı tavsiye ederim.

Size kendi kurduğum ve benim de yönetici olduğum bir Facebook Work and Travel sayfasını örnek vereyim. Sayfanın birden çok yöneticisi var bu sayede sorulan sorulara anında cevap veriliyor ve takipçilerin yaptığı istenmeyen paylaşımlar, reklam ve karalama yazıları anında siliniyor. Sayfada Work and Travel şirketlerinin isimleri dahi yazılmıyor sadece Work and Travel programı tanıtılıyor ve bu programa katılacak adayların ihtiyaçları olan güncel bilgiler veriliyor, onların merak ettiği bilgiler, fotoğrafları videolar paylaşılıyor.

Daha önce programa katılmış deneyimli takipçilerin uyarı, öneri ve yorumları paylaşılıyor ve bütün takipçiler de bundan yararlanıyor. İstisnasız hergün düzenli olarak paylaşım yapılıyor, takipçilerin birbirine yardımcı olması sağlanıyor, bütün sorulara tek tek cevap veriliyor.

Durum böyle olunca da hergün sayfaya katılanların sayısı giderek artıyor. Kullanıcıların beğenmeleri, soru sormaları, yorum yazmaları ve sorulan sorulara cevap vermeleri kendi çevrelerinin de sayfa ile etkileşim halinde olmasına sebebiyet veriyor ve ilgisini çekebildikleriniz de sayfaya katılıyor. Sayfada verdiğiniz küçük hediyeler, ödüllü yarışmalar, sayfa üyelerine özel indirimler ve kampanyalar sayfa üyelerinin çevresindeki insanlara da ulaşarak daha geniş etkileşim alanları oluşturuyor ve bu da yeni takipçileri sayfaya katılmasını sağlıyor.
Tarzını Belirleyin

Takipçilerinizle iletişimizini sağlayacak bu sayfa ve hesaplar için kendi tarzınızı ve üslubunuzu belirlemelisiniz. Yazı dilinde konuşmada olduğu gibi duygular kolayca aktarılamadığı için burada üslubunuza ve anlatım dilinize dikkat etmelisiniz. Kendi tarzınıza uygun ve tutarlı bir bakış açısıyla yaklaşmalısınız hep. İyi gözlem yapıp paylaşımlarınızın yarattığı etkiyi ve aldığınız verimi gözlemeli ve ona göre davranmalısınız. Tek tek bütün takipçilerinizin önemli olduğunu unutmamalı, 1 kişiye bile umursamaz davranmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.