Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

Komut Satırı Nedir? Komut Satırı Ne İşe Yarar ve Komut Satırı Nasıl Açılır?

Komut Satırı (Command Line), bilgisayar kullanıcılarının çeşitli komutları girerek çalıştırabildiği, genelde ekranın sol bölümünden komutların yazılmaya başlandığı kontrol ekranıdır. Komut satırını kullanarak bilgisayarın grafik arayüzünde meydana getirebildiğiniz tüm işlemler ve grafik arayüzü aracılığıyla gerçekleştirlemeyen bazı sistemsel komutaları çalıştırabilirsiniz.

Komut Satırı Ne İşe Yarar?

Geçmişte kişisel veya iş bilgisayarları olması fark etmeksizin, tüm bilgisayarlar komut satırı üzerinden kullanılırdı. Bugün bilgisayarda gerçekleştirdiğimiz en basit işlemleri bile o zamanlar her biri farklı olmak üzere çeşitli kodlarla gerçekleştirebiliyorduk. Komut satırına yazılan bu komutlar, bilgisayarları kullanmayı güç hale getiriyor, bilgisayar kullanmayı öğrenmeyi de güçleştiriyordu.

Bugün kullandığımız bilgisayarlar komut satırının yerini değiştiren grafik kullanıcı arayüzü mekanizmasına sahiptir. GUI adı verilen bu mekanizma sayesinde bilgisayarı kullanmak için tek bir kod satırına dahi ihtiyaç duymadan görsel bir arayüz üzerinden bilgisayarlarımızı kolayca kullanabiliyoruz. Yine de bu artık komut satırının tamamen işlevsiz ve kullanılmayan bir kontrol ekranı olduğu anlamına gelmiyor.

Komut satırını şimdilerde üst seviye bilgisayar kullanım bilgisine sahip olan kullanıcılar ve bilgisayarın grafik arayüzü üzerinden meydana getirilemeyecek bazı işlevleri çalıştırmak amacıyla bazı orta seviye kullanıcılar kullanılıyor. Windows ve Mac gibi popüler işletim sistemleri sıklıkla son kullanıcılara göre düzenlendiği için bu sistemlerde artık komut satırı nadiren kullanılıyor. Bu işletim sistemlerinin dışında kalan sistemlerde -başta Linux olmak üzere- komut satırı hala aktif olarak kullanılıyor.