Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

İnternette Paylaştığınız Fotoğraflardan Adres Tespiti Yapılıyor.!

Dijital Fotoğraflarda Coğrafi Konum Bilgisi İstihbaratı

Sosyal medyayı en çok kullanan, bildirim ve paylaşımlarla aktif rol oynayan bir toplum haline geldik. Hızla gelişen teknoloji sayesinde hemen hemen hepimiz birer sosyal medya hesabına sahibiz. Araştırmalara göre Türkiye’de ki bir kullanıcıya 3 adet hesap düştüğü istatistikleri de haberlere düşmektedir.

Kendini rahat ifade etme ortamı bulan insanlar, gizlilikten de şüphe etmeyince başta bazı kişisel bilgiler olmak üzere fotoğraflarını da albümler şeklinde facebook, twitter, instagram gibi hesaplarına ekliyor. Yaygınlaşan akıllı telefonlar aracılığıyla yeni fotoğraf çeken bireyler, çektikleri fotoğrafları anında sosyal medya hesaplarına aktararak arkadaşlarıyla yada herkese açık bir şekilde paylaşıyor. Tüm bu paylaşımlar yapılırken ise hiçbir endişe duyulmuyor.

Ancak bu fotoğrafların sizi apaçık tehdit ettiğini söylesem ve bugüne kadar hiç sorulmamış bir soruyu sizlere sorsam;

İnternete yüklemiş olduğunuz fotoğraflarınızdan adresinize ulaşabilineceğini biliyor muydunuz?

Evet arkadaşlar, facebook, twitter ve instagram gibi sosyal medya sitelerine atmış olduğunuz fotoğraflar üzerinden adresinize rahatlıkla ulaşılabilir. Özellikle arkadaş listenize ya da herkese açık olarak paylaşmış olduğunuz fotoğraflar, kötü niyetli kişilerin eline ulaştığı zaman istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Dijital fotoğraf makineleri ve akıllı cep telefonlarından çektiğiniz her fotoğrafa, o resmin nerede çekildiğine dair çok detaylı olarak coğrafi konum koordinatları eklenmektedir. Bu fotoğrafları sanal dünyada paylaştığınız andan itibaren, coğrafi konum bilgileriniz de internette otomatik olarak yerini alıyor. Sosyal medya hesabınızdan resminizi indiren kullanıcı çeşitli programlar vasıtasıyla adres tespitini yapabilmekte.

Şimdi gelelim fotoğraflar üzerinden adres bilgisine nasıl ulaşıldığına…

GPS olarak bilinen Küresel Konumlandırma Sistemi’ni açıklayarak başlayalım;

GPS Nedir? Neye Denir?

GPS düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağı olarak bilinmektedir.

GPS uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki herhangi bir konumu tam olarak tespit etmeyi mümkün kılmaktadır.

GPS olarak adlandırılan bu sistem ABD Savunma Bakanlığı’na ait yörüngede sürekli olarak dönen bazı uydulardan oluşmaktadır.

Uydular radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır. Böylece konum belirlenmesi mümkün olur.

GPS kuruluş hedefi başta askeri amaçla olsa da, zaman içerisinde 1980 yılında sivil kullanıma açık hale getirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.