Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

Full Stack Developer Nedir?

Full Stack Developer, Web uygulamaları veya yazılım geliştirirken bu yazılımın hem Front-End hem de Back-End kısmını geliştirebilecek donanıma sahip olan geliştirici profilidir. Full Stack, bir nevi yazılım ve uygulama geliştiricilerinin bir geliştirme aşamasında her iki tarafta da yer alabilecek kadar donanımlı olması anlamına gelmektedir.

Full Stack geliştiriciler yazılımların hem ön planı hem de arka planında çalışabilirler. Bu nedenle kendini bu unvan ile tanıtan geliştiriciler yalnızca yazılım değil, aynı zamanda yazılımla ilgili başlıca alanlarda da bilgi sahibidirler. Örneğin bir Full Stack geliştirici PHP ve MySQL kullanarak web uygulamasını yazabilir, bu uygulamayı HTML, CSS ve JavaScript kullanarak görsel olarak şekillendirebilir son aşamada da bu yazılımın sunucu üzerinde sorunsuz çalışmasını ve güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlayabilir.

Gördüğümüz ve kullandığımız yazılımların neredeyse tümü iki parçadan oluşur. Bu parçanın ilk kısmı, herhangi bir son kullanıcının ilk bakışta gördüğü arayüz tarafıdır. Arayüz kısmında kullanıcılar yazılımların tasarım ve grafik yönlerini görürler. Oysa bir yazılıma yazılımsal işlevleri veren grafik ögeleri veya görsel arayüz değil, onun kullanıcısına sunduğu işlevlerdir. Yazılımın arka planında çalışan tüm kodlar ve sistemin asıl fonksiyonel kısmı, yani yazılımsal kısmıysa kullanıcının buz dağıdır. Kullanıcı için bu bölüm yazılımların görünmeyen tarafıdır.

Bizler yazılımların görünen taraftaki geliştirmelerini yapan kişileri Front End Developer olarak adlandırırken, yazılımın görünmeyen fonksiyonel kısmını tasarlayan tarafa da Back End Developer diyoruz.

Bir yazılımın geliştirilmesi aşamasında hem Front-End hem de Back-End kanadında görev alabilen geliştiricilerse Full Stack Developer oluyor. Full Stack Developer, bir yazılımı meydana getirirken bu yazılımın altyapısını kendisi tasarlayabildiği gibi kullanıcıların göreceği tasarım bölümünde de görev alarak yazılımları geliştirebilir.

Bilişim sektöründe her geçen gün şirketlerin beklentileri daha da yükseliyor. Artık işletme sahipleri Front-End ve Back-End bölümünde ayrı ayrı çalışacak iki farklı eleman yerine her ikisini de halledebilecek kadar kendini geliştirmiş çalışanlara yani Full Stack Developer’lara yöneliyor. Dolayısıyla Full Stack Developer’lar hem daha uygun iş fırsatları ele geçirebiliyor hem de tek alanda çalışan kullanıcılara göre kısmen dolgun maaş fırsatına sahip olabiliyor.

Elbette Full Stack Developer olmak dışarıdan görüldüğü gibi kolay değil. Bu tip geliştiricilerin kendini ciddi manada geliştirmesi ve alanına hakim olması, bolca yazılım dili ve Framework bilmesi gerekiyor. Full Stack Developer safında yer alan geliştiriciler küçük ölçekli projelerde kilit adamlar haline gelirken bir ekip çalışması veya büyük geliştirme ekiplerinde işlevsiz hale gelebiliyor. Büyük geliştirici ekiplerinde zaten yazılımların ön ve arka planını geliştirecek uzman kişiler yer alıyor. Böylesi durumlarda kişiler Full Stack olmasa dahi ekibin kendisi Full Stack olabiliyor. Daha küçük çaplı projelerdeyse Full Stack geliştiriciler birincil tercih sebebi haline geliyor.

Bu geliştiricilerin her iki alanda da tam olarak uzman olmasını beklemek pek olası bir iş değildir. Bir Full Stack Developer, Front End kısmı üzerindeki çalışmalarda oldukça başarılıyken veri tabanı üzerindeki çalışmalarda yetersiz kalabilir. Yine bunu da genel eleman olmanın dezavantajı olarak gösterebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.