Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

Facebook Kullanıcıları Farkında Olmadan Dünya Devi İçin Bedava Çalışıyor!

Facebook’a giren her kullanıcı veri havuzuna dahil oluyor ve dünya devini dünyanın en nüfuzlu şirketlerinden biri yapıyor. “Facebook bir ülke olsaydı Çin’den daha büyük olurdu” sözü tam da bunun için söylenmiş olabilir. Peki Facebook’ta güvende miyiz?

Hemen herkesin kullandığı sosyal paylaşım ağı Facebook araştırmacıların yakın markajında. Sahip olduğu veri havuzuyla dünyanın en nüfuzlu şirketlerinden biri olan Facebook hakkında bilinmeyenler gün yüzüne çıkıyor.
Birkaç yıl önce Belgrad’da, Vladan Joler ve arkadaşları Facebook’un nasıl çalıştığını merak edip araştırmaya başladılar.
FACEBOOK HAKKINDA ŞAŞIRTICI BİLGİLER!

Joler, Facebook hakkında bilindik ama şaşırtıcı rakamları şöyle açıklıyor: Silikon Vadisi’nin sembollerinden Facebook, 300 petabaytlık bir veri havuzuna sahip, 2 milyar kullanıcısı olan şirketin 2016 yılı cirosu ile 27 milyar dolardı.

FACEBOOK 2 MİLYAR KULLANICISININ BİLGİLERİYLE NE YAPIYOR?

Joler’in ilgisini çeken ise Facebook hakkında bilmediklerimiz. Şirket veri havuzundaki içeriği tamamen kullanıcılarından ücretsiz olarak tedarik etse de, şirketin bu verilerle ne yaptığı tam bir sır.
HEPİMİZ FACEBOOK İÇİN BEDAVA ÇALIŞIYORUZ!

“Siteye herhangi bir dosya yüklediğimizde, fotoğraflarda insanları etiketlediğimizde, yorum yaptığımızda, hepimiz Facebook için bedavaya çalışmış oluyoruz.”
FACEBOOK’TAKİ HER ADIMIMIZ ŞİRKETE KAZANDIRIYOR!

Facebook’un ara yüzüyle girdiğimiz etkileşimler, sitenin arka planındaki algoritmayı besleyerek, Joler’in tabiriyle Facebook’un davranışlarımızı bir ürüne çevirmesini sağlıyor.
ARKA PLANDA İŞLEYEN SÜRECİ AYRIŞTIRMAK KOLAY DEĞİL

“Facebook’un ara yüzüyle etkileşime girdiğimiz tüm bölgeleri ve bu etkileşimlerin hangi sonuçlara vardığını inceledik. Beğeniler, paylaşımlar, cihazlarımızın Facebook’a bizim hakkımızda söyledikleri her şeyi, Facebook’a uygulama aracılığıyla verdiğimiz izinleri inceledik.”
FACEBOOK’UN ŞİRKETLERİNDEN ŞAŞIRTICI SONUÇLAR

Bu veriler üstünde yapılan araştırmalar, büyük resmin sadece bir kesitini ortaya çıkarttı. Bunun üzerine ekip, Facebook’un satın aldığı şirketlerini ve patent başvurularını incelemeye başladı. Sonuçlar şaşırtıcıydı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.