Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

Baidu Nedir? Baidu Browser ve Baidu Virüsü

Baidu (Inc), 18 Ocak 2000 yılında kurulan ve şuan Beijing şehrinde yer alan Baidu Kampüs merkezli, Çin web servisleri firmasıdır. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Baidu, Çin’de yayın yapmakta olan internet siteleri için bir arama motoru, ses dosyası servisi ve görsel servisi sunmaktadır. Vikipedi benzeri online bilgi ansiklopedisi ve forumu olan Baidu Baike’de dahil olmak üzere Baidu’nun internet kullanıcılarına sunduğu toplamda 57 popüler internet servis bulunmaktadır.

Baidu’nun Çinli internet kullanıcılarına sunduğu birçok servis bulunuyor olmasına karşın en öne çıkan servisleri Baidu arama motoru ve Baidu Browser adındaki internet tarayıcısıdır. 2000 Yılında şirket Çin vatandaşı olan Robin Li ve Erix Xu tarafından yasallaştırılmış ve resmileştirilmiştir. Google’ın Çin’deki faaliyetlerinin yasal nedenler gerekçesiyle durdurulmasının ardından Baidu’nun arama motorunun Çin’de önü açılmış ve Baidu kısa süre içerisinde dünyanın en popüler arama motorlarından biri haline gelmiştir.

2016 Yılının Aralık ayı verilerine göre Baiudu’nun arama motoru sayfası Alexa sıralamasında ilk 10’a girmeyi başarmış ve hatta 4. sıraya yükselmiştir. 2010’un son çeyreğinde açıklanan resmi verilerine göre Baidu’nun arama motoru veri tabanında 740 milyon internet sayfası, 80 milyon görsel ve 10 milyon multimedya dosyası yer almaktaydı.

Baidu Browser

Baidu Browser, Baidu firması tarafından geliştirilen ve alt yapı olarak Chromium platformundan faydalanan hızlı ve son derece hafif, gelişmiş özelliklere sahip internet tarayıcısıdır. Baidu Browser’ın hem masaüstü hem de Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen iki farklı sürümü bulunmaktadır. İnternet kullanıcılarının güven içerisinde sörf yapmasını amaçlayan Baidu Browser tümüyle ücretsiz olarak dağıtılmakta ve Baidu arama motoru varsayılan olarak kullanılmaktadır. Türkçe seçeneği henüz sunulmuyor olmasına karşın Baidu Browser’ın İngilizce sürümü bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.