Hacklink, Hacklink Satışı 0539 481 45 43 Hacklink SEO, Hacklink Sitesi

Adwords Güncellemesi – Mobil Aramalar

Kendini sürekli geliştirmek için güncellemeler yapan Google bu kez de Adwords için büyük bir güncelleme yaptı, hep SEO için yapacak değil tabi ki. Google Adwords’teki geliştirişmiş kampanyalar mobil üzerine daha çok yoğunlaşıyor. Şimdi Mobil Aramalarda Adwords Güncellemesi konusunu detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. Geçen sene şahsen de katıldığım Think With Google etkinliğinde de çok vurgulanan mobil aramalar konusundaki gelişmeler şu yönde:

Google Ürün Yönetimi Ekibinin başı Nick Fox ve takımının birkaç yıldan beri üzerinde çalıştığı “Küçük ve orta ölçekli işletmelerin Google reklamlarının ve kampanyalarının mobil cihazlara uygulanabilirliğini artırmak ve reklam kampanyaları yönetimini farklı cihazlar üzerindeki erişimlerde basitleştirmek” adına yapılmak istenen güncelleme duyuruldu.

Geliştirilmiş Google Reklamlarının kampanyalarıyla reklam verenler tek bir kampanya kapsamında kullanıcıların lokasyonuna, kullandıkları elektronik aletin çeşidine ve günün çeşitli saatlerine göre teklif verebilecekler.

Örneğin bir balık restoranı tek bir reklam üzerinde şu ayarlamaları yapabilecek;

• Cep telefonundan ve akıllı telefonlardan lokasyon bilgisine göre yarım mil uzaklıktaki insanlara reklamları yüzde 25 oranında daha fazla görecek,
• Saat 11’ten önce balık restoranı kelimelerinde arama yapanlara reklam yüzde 20 daha az görünecek,
• Akıllı telefonlardan arama yapanlara ise reklam yüzde 50 daha fazla görülecek.
Bir balık restoranının genellikle akşam saatlerinde yoğun hizmet verdiğini düşünürsek belirli bir saatten önceki müşterilere reklamların çok görünmesi verimli bir reklam stratejisi olmayacaktır. Doğru reklamı doğru stratejiyle kullanmak için tek reklam kampanyası üzerinde bu tarz geliştirmeler yapılarak daha etkili bir kampanya verimi sağlanabilecektir.

Google Reklamlarını Mobil Alanda Arttırmak
Geliştirilmiş Kampanyaların en çok odaklandığı nokta reklamların ve kampanyaların mobil ortamda uygulanabilirliğini arttırmak ve Google’ın pazar payını arttırmaktır. Kampanyaları daha kolay uygulanabilir ve elverişli bir hale getirmek Google’ın bu amacını gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır.

Geliştirilmiş ve çeşitlendirilmiş kampanyalar sayesinde küçük işletmeler artık SEM için yaptıkları yatırımların geri dönüşlerini görebilecekler ve bu da onlara daha fazla reklam yapma isteği verecektir. Burada Google’ın yine bir win win uygulaması ile karşı karşıyayız. Yaptıkları yatırımın geri dönüşünü (ROI = Return On Investment) gören küçük işletmeler Google’a daha fazla reklam verme eğiliminde olacaklar, Google da direkt olarak daha fazla reklam elde edecektir.

Reklam üzerinde saat, tarih ve konum gibi farklı kriterlera göre reklam kampanyalarını çeşitlendirme ve planlamayı amaçlayan Google, aynı zamanda aramaların nerede ve kimler tarafından yapıldığını da planyabilmeyi ve daha kapsamlı raporlar ve detaylar ile dönüşleri ölçmeyi planlamaktadır.

Bu planlama çerçevesinde mobil aramalarda verilen reklamların bazı zamanlarda daha az ve hatta hiç görünmemesi sağlanacak, ayrıca istenilen zamanlarda ve belli lokasyonlarda ise bu reklamlar 3 kat daha fazla gösterilebilecek. Bu güncelleme sanırız şu ana kadar Adwords Kampanyalarında yapılan en büyük güncellemedir.

Yaz aylarına kadar mobil aramalardaki bu değişiklikler üzerinde çalışacak olan Google hem reklam verenler hem de internet kullanıcıları için daha verimli reklam ve arama sonuçları vermeyi istiyor. SEO çalışmalarını reklamlar ile desteklemek isteyenler için bizim de tavsiye ettiğimiz mobil reklamlardaki gelişmeleri takip etmeye devam ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.